fbpx

Przyroda relaksuje. Nawet krótki spacer po parku czy lesie sprawia, że nasze ciało odpoczywa. Zapach przyrody uspakaja niezależnie czy kąpie się ona w słońcu, czy jest zlana deszczem. Zieleń koi nasze zmęczone oczy, a obserwacja jej natężenia i podziwianie innych odcieni kolorów sprawia, że na chwilę możemy się zapomnieć. Każdy las, park czy nawet skwer zaprasza nas na spacer i z pewnością cieszy się z naszej obecności jeśli jesteśmy cichymi gośćmi, którzy dbają i szanują przyrodę.

Ostatni czas pokazał nam, że to co do tej pory było zwyczajne i dostępne, dziś jest ograniczone. Nawet przyroda. I to dla tych którzy zwracali na nią uwagę i dla tych którzy może byli mniej wrażliwi na jej piękno. Nie da się ukryć, że zostając w domu tęsknimy za naturą. Z pewnością jej potrzebujemy i z pewnością jej działanie jest dla nas kojące. I zostając w domu coraz więcej z nas ma potrzebę posiadania roślin w swoim najbliższym otoczeniu. Ogromnie mnie to cieszy, gdyż rośliny redukują poziom stresu. Poprawiają one także nasze samopoczucie i kreatywność, a także zwiększają wydajność pracy. Z pewnością home office jest znacznie przyjemniejszy i owocny w otoczeniu zieleni.

Rośliny wpływają pozytywnie na nas i to nie tylko przez swoje walory estetyczne, ale także przez swoje wymogi. Są różne rośliny i różne ich wymagania. Jedne potrzebują słońca, inne potrzebują cienia. Jedne podlewamy często, inne rzadko. Niezależnie od tego z jaką częstotliwością poświęcamy im nasz czas aby je pielęgnować to jest to nasz czas z naturą. Podlewanie, zraszanie, nawożenie czy przesadzanie to czynności niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Dajemy roślinom swoją opiekę nad nimi, a kiedy one odwdzięczają się pięknym wyglądem to nasza satysfakcja jest ogromna. Kto jeszcze nie spróbował takiej zielonej terapii to polecam.

Because plants are cheaper than therapy

Kiedy mamy pierwsze koty za płoty z roślinami domowymi warto jest pomyśleć o poszerzeniu naszej botanicznej przygody. Zwróćmy zatem szczególną uwagę na balkon. To ciekawa część naszego mieszkania: bez dachu i ze świeżym powietrzem. Szczególnie teraz wiosną i póżniej aż do jesieni to miejsce które dla większości z nas stanie się alternatywą dla spacerów w parkach, lasach czy miejskich skwerach. Odpowiednio dobrana roślinność pozwoli stworzyć na nawet małym balkonie oazę spokoju i idealne miejsce do odpoczynku, a nawet obcowania z przyrodą. Zatem zostań na balkonie. Ale najpierw uczyń go miejscem pięknym i zielonym.

Jak to zrobić? Jak zasadzić nasz balkon, aby stał się on naszym miejscem relaksu, a nie zbędnego stresu. Z pewnością znajdzie się tu sporo osób, które zraziły się do uprawy roślin na balkonie. Moje wieloletnie doświadczenie w sprzedaży roślin i kwiatów oraz w rozmowach z Wami potwierdza, że sporo z Was uważa, że nie ma ręki do kwiatów. Małe potknięcia z roślinkami powodują że wycofujemy się z ogrodowej przygody. A to szkoda. Bo przecież drobne niepowodzenia często są wynikiem naszego braku wiedzy, a to można uzupełnić. Wystarczy choć trochę zapoznać się z roślinką i sprawdzić jej preferencje co do stanowiska czy potrzeb wodnych. O fachową radę zawsze można zapytać osobę sprzedającą roślinki. Lokalne kwiaciarnie i sklepy z roślinami są z pewnością takimi miejscami, gdzie personel z miłą chęcią udzieli Wam porad. Na to nie można liczyć w dużych marketach. Faktem jest, że decydując się na zielony balkon, a do tego jeszcze mocno ukwiecony to musimy wiedzieć, że będzie on potrzebował od nas trochę uwagi. Szczególnie latem w upalne dni. Jednak podchodząc do pielęgnacji naszych roślin jako do krótkiej chwili wytchnienia po ciężkim dniu to z pewnością szybko stanie się ona przyjemną chwilą, a nie nudnym obowiązkiem. A kawka rano na balkonie w towarzystwie roślin będzie smakowała wyśmienicie i z pewnością takie rozpoczęcie dnia jest w obecnym czasie łatwym marzeniem do spełnienia! Zatem do dzieła! Życzę Wam powodzenia!

Green Mind Green life